Щороку 23 квітня в Україні відзначають День психолога. Як, правило, в ці дні в гімназії проходять різноманітні заходи та активності з метою ознайомити з наукою психологією, краще пізнати себе, навчитися керувати своїми емоціями.

Це ще один гариний привід нагадати про програму ментального здоров'я "Ти як?" (https://howareu.com)

 

УСЕ, ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ПІДТРИМКУ МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я У СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ

Сьогодні кожен українець і дорослий, і дитина може отримати безкоштовні послуги з ментального здоров'я в рамках проєкту Міністерства охорони здоров'я у межах Всеукраїнської програми ментального здоровья "Ти як?"

Наразі вже понад 850 закладів первинної медичної допомоги мають відповідний контракт зі Національною службою здоровʼя України.

Сімейні лікарі, які пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP, можуть допомагати в питаннях, що стосуються ментального здоров'я. Шанси, що саме ваш родинний лікар може розпізнати, діагностувати та призначити лікування, дуже високі — на сьогодні кожен третій сімейний лікар надає послугу з ментального здоров'я. 

Сімейний лікар з сертифікатом ВООЗ mhGAP вміє виявляти найпоширеніші розлади — наприклад, депресію, гостру реакцію на стрес, безсоння. Курс також розрахований на педіатрів, терапевтів, фельдшерів, медичних сестер / братів. 

 

 "Люди з досвідом війни"

Серіал «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія» навчить коректно та з повагою комунікувати з військовими, ветеранами та ветеранками. Ви дізнаєтеся, що відчуває людина після повернення додому? Як реагувати на чорний гумор ветерана про набуту інвалідність? Як вислухати людину, коли вона хоче виговоритися? 

Герої серіалу — військовослужбовці, які діляться досвідом комунікацій із цивільними. Один із героїв — Данило Кравець, звільнений з полону військовослужбовець. Хлопець розповідає, що максимально відкритий у цьому питанні й може говорити про пережите, якщо його запитають. «А для когось просто згадка може стати додатковою травматизацією», — додає Данило.

Серіал містить 11 епізодів із поясненнями експертів, як у різних обставинах спілкуватися коректно, етично та емпатично. Як підтримати, про що варто питати, а яких тем краще не торкатися в розмові з ветеранами, ветеранками та чинними військовослужбовцями. Серед ключових тем:

  • особливості комунікації в родині, колі друзів, магазині, парку чи громадському місці;
  • якими словами підтримати людину, якщо вона розповідає про досвід полону;
  • як ввічливо подякувати за службу, не зачепивши особисті кордони людини;
  • як роботодавцю налагодити взаємодію із захисником чи захисницею та допомогти реінтегруватися.

Освітній серіал створено з ініціативи Мінцифри в межах тематичної хвилі «Досвід ветеранів вартий поваги» комунікаційної кампанії «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров’я — ініціативи першої леді Олени Зеленської, за підтримки Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України, громадської організації «Безбар’єрність» та компанії Visa — учасника спільноти «Бізнес без бар’єрів» для платформи «Дія.Освіта».

Переглядайте освітній серіал «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія» на «Дія.Освіта» та на YouTube-каналі «Ти як?»

  Десять років триває війна. Але набагато раніше  почалася війна в галузі медіа, в галузі історичної науки і в галузі пропаганди. 

У сучасному цифровому світі, коли ми споживаємо величезну кількість контенту з різних джерел щомиті, потрібно бути готовими розпізнавати фейки, маніпуляції та протистояти їм. У посібнику "Поради щодо здорового медіаспоживання під час війни" можна знайти універсальні поради як зберегти здоров'я при користуванні соціальними мережами, особливо в умовах війни. (https://drive.google.com/file/d/1lROd1S0XBlLlAeyiP7hO0oDJi7a6EJXn/view)

Навчання базовим правилам медіаграмотності сприятимуть розвитку критичного мислення та допоможуть не піддаватися емоціям, а завжди аналізувати інформацію. 

Як підсумок, учні взяли участь у Всеукраїнському конкурсі проєкту "На Урок" "Fake: як розпізнати та протидіяти?"

 

Кілька років точиться дискусія про те, що ми святкуємо 8 березня. Майже вся історія святкування 8 березня в Україні була тісно повʼязана з весною, красою та букетами квітів. Проте зараз все більше людей схиляються до думки, що насамперед Міжнародний жіночий день – це привід нагадати про права жінок та звернути увагу на проблеми рівноправʼя. 

У рамках виконання Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» впродовж лютого – березня проходить щорічна регіональна інформаційно – просвітницька акція «Жінки, знайте свої права!». Її метою є підвищення рівня обізнаності жінок щодо їх прав, поінформованості про шляхи попередження та інструментів протидії дискримінації за ознакою статі, забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків і жінок, попередження та зупинення усіх форм насильства стосовно жінок і дітей, торгівлі людьми, розвитку жіночого лідерства у всіх сферах та на всіх рівнях. Саме про це говорили з учнями на заняттях

 

Як розказати дітям, що таке ментальне здоров'я? Як пояснити, що звертатись до фахівців з ментального здоров'я - це нормально? Спеціально для комунікаційної кампанії «Ти як?» українська ілюстраторка Ольга Дегтярьова створила цикл картинок, які через різних героїв, зрозумілі сюжетні лінії та короткі описи розкривають поняття ментального здоров’я. 

Картинки можна роздрукувати і під час годин спілкування поговорити про 

  • баланс роботи та відпочинку;
  • іноді почуватися не ок;
  • знайти свій спосіб самодопомоги;
  • піклуватися про себе;
  • розуміти власні емоції;
  • радіти приємним речам;
  • реалізувати свій потенціал тощо. 

Комунікаційна кампанія «Ти як?» реалізується за підтримки проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація Пакт.

Війна виснажує нас фізично та психологічно. Попри те, що наша психіка здатна адаптуватися під будь-які складнощі, кожен день бойових дій у рідній країні пережити надзвичайно складно. У цей непростий час варто підтримувати себе, рідних та близьких. Це життєво необхідно для того, щоб зберегти здоров’я – фізичне та психологічне.

За часів війни функції школи трохи змінюються, тепер вчити потрібно не лише грамоті, а й тому, як влаштовані емоції, як впоратися зі своїми почуттями та не падати духом. Тому співпраця педагога та психолога під час війни є дуже важливою. В своїй роботі використала методику відомої психологині та арт терапевта Вікторії Назаревич "Артбук моїх емоцій". Для виконання вправи потрібні книжки різного змісту. Артбук представляє собою книжечку із складених аркушів. Кожному аркушу відповідає певна емоція. Завдання: вибрати з книг по три фрази, які передають основні емоції: злість, сум, відразу, страх, здивування, радість. Завершується вправа обговоренням, чи вдалося знайти те, що шукали?   

 

Під час війни діти часто відчувають стрес і кожна дитина потребує підтримки. Іноді життя випробовує нас так, що неможливо почуватися добре. Тому на годині спілкування з восьмикласниками вчилися дбати про себе. А коли навчився піклуватися про себе, варто допомогти тим, хто поруч. Всеукраїнська програма ментального здоров'я "Ти як?" в розділі Самодопомога рекомендує аптечку швидкої психологічної самодопомоги для дітей і дорослих (https://howareu.com/self-help)

Кольоровий тиждень. Барви осені.

Кожна дитина - художник.
Труднощі в тому, щоб залишитися художником, 
вийшовши з дитячого віку.
Пабло Пікассо

 

 

10 жовтня - День ментального здоров'я

Всі ми знаємо як тісно пов’язане мовлення і робота пальчиків. Чим краще розвинена дрібна моторика, тим краще розвивається мовлення, особливо коли працюють права і ліва рука. Це своєрідна тренувальна програма для мозку, яка сприяє розвитку пам'яті, уваги, логічного та просторового мислення, швидкості реакції, творчості та інших психічних процесів

До Всеукраїнського тижня протидії булінгу.

 

 

10 вересня - Всесвітній день запобігання самогубствам:

Україна серед сумних "лідерів"

План роботи практичного психолога

на 2023-2024 навчальний рік (І семестр)

ПІДГОТОВКА ДО ШКОЛИ